نمای عمومی باغ شازده<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱

ورودی باغ از عمارت سردر<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲

عمارت سردر و حوض و آب نمای ورودی، قبل از ورود به محوطه ی اصلی باغ. به محور طولی باغ و عمارت شاه نشین که در مرکز عکس قرار دارد توجه فرمایید.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۳

نمای آب نماها و عمارت سردر از داخل باغ<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۴

نمایی از باغ و عمارت شاه نشین که به طور کامل بازسازی شده است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۵

حوض اصلی مقابل عمارت شاه نشین<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۶

نمایی از باغ شازده<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۷

نمایی از باغ شازده که آب نما های آن به خوبی قابل مشاهده است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۸

نمای عمارت سردر از داخل باغ<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۹

ورودی به باغ شازده<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۰

باغ شازده

(Shaazdeh Garden)

 

بی گمان باغ شازده ( شاهزاده ) یکی از نقاط دیدنی استان کرمان است که در شش کیلومتری خارج شهر ماهان و 36 کیلومتری جنوب شرقی کرمان واقع شده است. این باغ در دامنه ارتفاعات کوه جوپار که قله ای با 4135 متر ارتفاع دارد، قرار گرفته و از طبیعت دلنشینی برخوردار است.

انتخاب زمینی مستطیل شکل با اختلاف ارتفاع در امتداد جوی آبی که از دامنه کوه منشأ می گیرد، نشان از حسن سلیقه و ذوق سرشار سازندگان آن دارد.

باغ شازده در دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار و به دستور عبدالحمید میرزا فرمانفرما ( ناصرالدوله ) حاکم کرمان و بلوچستان، طی سال های 1260 تا 1271 خورشیدی جهت تفرجگاه شخصی ساخته شد. با مرگ ناصرالدوله بخشی از عمارت باغ ناتمام ماند و وارثان حقیقی و حقوقی وی اقدام به تکمیل و استفاده مناسب از باغ ننمودند. به طوری که طبقه فوقانی عمارت شاه نشین بر اثر مرور زمان تخریب گردید.

هرچند از نظر فرم و فضا سازی، باغ شازده شباهت های بسیاری با باغ های ایرانی متقدم خود دارد، اما نمی توان استفاده تلفیقی از معماری اروپایی را که در کشورهایی چون ایتالیا، فرانسه و روسیه مشاهده می شود را نادیده گرفت. به عنوان مثال رنگ سفید عمارت شاه نشین، فواره ها و آبنماها شباهت بسیار به قصر پیترهوف سن پیترزبورگ دارد.

مساحت باغ نزدیک 55000 مترمربع است. دور تا دور باغ محصور است که بخش عمده ای از دیوار آن مرمت شده است. در مدخل ورودی باغ عمارت سردر وجود دارد که دارای معماری بسیار زیبایی است و عمود بر محور طولی باغ ، در دوطبقه ساخته شده است. عمارت شاه نشین با سبک معماری متفاوت، با نمای سفید رنگ در دوطبقه همراه با ایوان های متعدد و زیبا، جهت اقامت حاکم ساخته شده است. حوض ها و آب نماهای متعدد در طول باغ عمارت شاه نشین را به عمارت سردر وصل می کند. عمارت دیگری در باغ وجود دارد که قبلاً جهت مصرف حمام ساخته شده است. درخت های میوه، سرو، چنار و گلکاری های زیبا در کنار آب روان جوی ها و آب نماها زیبایی، طراوت و آرامش را به بازدیدکننده القا می کند.

باغ شازده علاوه بر بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی که در تمام فصول سال از آن دیدن می کنند، در روزهای تعطیل فصل تابستان پذیرای تفرج کنندگان محلی بسیاری است. هوای دلپذیر کوهپایه و نورپردازی مناسب، فضای دل انگیز شب های تابستان را در خاطر شما ثبت خواهد کرد.

باغ شازده که مدت ها به صورت نیمه ویران باقی مانده بود در سال 1370 به همت استانداری کرمان و شهرداری ماهان طی مدت یکسال بطور کامل مرمت گردید و از نکات جالب توجه که نشان از روشنفکری و امانتداری مسئولان وقت دارد اینکه نام رسمی باغ پس از مرمت، با عنوان قدیمی آن حفظ گردیده است.

این باغ در دهه 1350 خورشیدی توسط اداره فرهنگ و هنر از مالکان خصوصی آن خریداری گردید و با شماره 966 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

باغ شازده به همراه هشت باغ دیگر ایرانی به عنوان سمبل باغ ایرانی در تاریخ ششم تیر ماه 1390 به عنوان سیزدهمین اثر ملی ایران در سازمان یونسکو ثبت گردید.

موقعیت جغرافیایی:

استان کرمان، شهر ماهان، " 23  '01  ْ30  شمالی و "45 '16   ْ57  شرقی. ارتفاع از سطح دریا 2020 متر.

نحوه دسترسی:

ماهان در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی کرمان و در مسیر اصلی کرمان - بم – زاهدان واقع شده است. از کرمان تا بم جاده، دوبانده با کیفیت آسفالت خوب و علائم هشدار دهنده مناسب است. باغ شازده در چهارکیلومتری جنوب شرقی ماهان و در خارج از شهر واقع شده است که دارای راه دسترسی مناسب می باشد.

امکانات رفاهی:

* نزدیکترین پمپ بنزین در ماهان به فاصله چهار کیلومتری واقع شده است. 

* یک طبقه از عمارت خانی  به پیمانکار خصوصی ( جهت رستوران ) اجاره داده شده است. در اوقات خلوت سال، احتمال بسته بودن رستوران و چایخانه وجود دارد. از کیفیت غذای رستوران اطلاعی ندارم.

*  در داخل باغ، آب آشامیدنی وجود دارد، هرچند همراه داشتن  آب معدنی، جهت اطمینان خالی از فایده نیست.

* سرویس بهداشتی در وضعیت متوسط است و توالت فرنگی موجود نیست.

* امکانات اقامتی وجود ندارد. شهر کرمان مکان مناسبی برای استقرار در هتل است .توصیه می شود جهت اقامت در چادر مسافرتی، در شهر ماهان و فضای سبز نزدیک مقبره شاه نعمت الله ولی مستقر شوید. محوطه خارجی باغ شازده شاید از نظر امنیتی مکان مناسبی برای اسقرار چادر نباشد.

* محوطه گسترده ای در مقابل در ورودی باغ جهت پارک خودرو موجود است.

* تهیه بلیط برای ورود به باغ الزامی است.

* بطور معمول بروشور اطلاعات مجموعه،  موجود نیست یا تحویل نمی شود. معمولاً راهنمای محلی وجود ندارد و کارکنان مجموعه فاقد اطلاعات لازم برای پاسخگویی به مراجعان هستند.

*  آنتن دهی تلفن همراه مناسب است.

امنیت منطقه:

شهر ماهان دارای امنیت کافی است. اگر قصد دارید به مناطق شرقی تر استان سفر کنید، توصیه می شود در طول روز و ساعات پر تردد اقدام فرمایید.

بهترین زمان بازدید:

باغ شازده در منطقه نسبتاً گرمسیر واقع شده است. هوای استان کرمان در فصل تابستان گرم است، وقتی شما برای بازدید از یک منطقه یا استان سفر می کنید، طبیعتاً دوست دارید تمام یا اکثر نواحی دیدنی آن منطقه را بازدید فرمایید. بنابر این هرچند باغ شازده بعلت اینکه در کوهپایه قرار گرفته و وجود آب و درختان کهنسال، فضای دلنشینی را در خود باغ فراهم می آورد اما مسافرت به استان کرمان در ماه های تیر و مرداد، برای آنهایی که به گرمای هوا عادت ندارند توصیه نمی شود. بهترین زمان بازدید ماه های اردیبهشت ، خرداد، شهریور، مهر و آبان است.

* توضیحات اضافه:

اگر برای بازدید باغ شازده به ماهان رفتید، حتماً از مقبره شاه نعمت الله ولی در مرکز شهر ماهان و یخچال باستانی نیز دیدن فرمایید.

* توضیحات عکس ها:

عکس شماره 1:

            نمای عمومی باغ شازده

عکس شماره 2:

            ورودی باغ از عمارت سردر

عکس شماره 3:

            عمارت سردر و حوض و آب نمای ورودی، قبل از ورود به محوطه ی اصلی باغ. به محور طولی باغ و عمارت شاه نشین که در مرکز عکس قرار دارد توجه فرمایید.

عکس شماره 4 :

            نمای آب نماها و عمارت سردر از داخل باغ

عکس شماره 5:

            نمایی از باغ و عمارت شاه نشین که به طور کامل بازسازی شده است.

عکس شماره 6:

            حوض اصلی مقابل عمارت شاه نشین

عکس شماره 7:

            نمایی از باغ شازده

عکس شماره 8:

            نمایی از باغ شازده که آب نما های آن به خوبی قابل مشاهده است.

عکس شماره 9:

            نمای عمارت سردر از داخل باغ

عکس شماره 10:

            ورودی به باغ شازده

 

نویسنده: دکتر مسعود شهیدی

 

هرگونه کپی برداری به منظور تجاری ممنوع است. کپی برداری به منظور اشاعه فرهنگ گردشگری و با اهداف غیرتجاری درصورت اجازه مدیر سایت و ذکر منبع بلامانع است.

بازدید کننده ی گرامی: در صورتی که از باغ شازده بازدید نمودید، خواهشمند است هرگونه تغییر در مطالب مربوط به امکانات رفاهی یا سایر مواردی که به نظرتان می رسد را از طریق لینک نظرات به مدیریت سایت اطلاع دهید تا دیگران نیز از آن بهره مند گردند. با تشکر.

Share

ردیفسایر جاذبه های گردشگری این استان
۱
روستای تاریخی میمند

ردیفسایر جاذبه های گردشگری ثبت شده در فهرست جهانیسال ثبت در فهرست جهانی
۱
باغ شازده1390
۲
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )1382
۳
زیگورات چغازنبیل1358
۴
سازه های آبی شوشتر1388
۵
قره کلیسا1387
۶
گنبد سلطانیه1384
۷
کلیسای سنت استپانوس1387

نظر بدهید (۵) / تعداد بازدید: ۷۲۸۸
ردیفسایر جاذبه های گردشگری ایران به ترتیب قدمت
۱
آبشار بیشه
۲
آبشار شوی ( تله زنگ )
۳
آبشار نوژیان
۴
دریاچه گهر
۵
غار سهولان
۶
غار کتله خور
۷
غار کرفتو
۸
آنوبانینی (قدیمی ترین کتیبه و نقش برجسته ایران زمین)
۹
زیگورات چغازنبیل
۱۰
تپه نوشیجان
۱۱
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )
۱۲
آرامگاه ( بقعه ) اِستِر و مُردِخای
۱۳
سازه های آبی شوشتر
۱۴
چک چک یا زیارتگاه پیر سبز
۱۵
مسجد جامع فهرج (قدیمی ترین مسجد ایران)
۱۶
سیراف
۱۷
شهر باستانی حریره، کیش
۱۸
آرامگاه فردوسی
۱۹
روستای تاریخی میمند
۲۰
قلعه فلک الافلاک
۲۱
ماسوله
۲۲
قره کلیسا
۲۳
گنبد سلطانیه
۲۴
قلعه رودخان
۲۵
کلیسای سنت استپانوس
۲۶
پل خواجو
۲۷
خانه عباسیان
۲۸
خانه ی بروجردی ها ( کاشان )
۲۹
باغ شازده
۳۰
خانه کرد ( عمارت آصف )
۳۱
تکیه معاون الملک
۳۲
آرامگاه ظهیرالدوله
۳۳
موزه ایران باستان
۳۴
خانه موزه دکتر علی شریعتی
۳۵
موزه ی مردم شناسی خرم آباد
۳۶
آب انبار سنتی کیش
۳۷
گذر هنرمندان ( کیش )
۳۸
کاریز ( شهر زیرزمینی کیش )
۳۹
باغ موزه هنر ایرانی
۴۰
تله کابین رامسر