۱<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱

۲<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲

۳<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۳

۴<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۴

۵<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۵

۶<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۶

۷<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۷

۸<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۸

۹<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۹

۱۰<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۰

۱۱<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۱

۱۲<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۲

۱۳<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۳

۱۴<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۴

۱۵<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۵

آرامگاه ( بقعه ) اِستِر و مُردِخای

Mausoleum of Esther and Mordekhai

 

آرامگاه استر و مردخای در مرکز شهر همدان واقع شده است.  این آرامگاه از جمله یادمان های بجا مانده از کلیمیان است که در شهر همدان واقع شده است.

بنای اصلی، یک ساختمان چهارگوش آجری است که در قرن هشتم توسط ارغون شاه مغول بر روی بقایای بنایی که احتمالاً متعلق به قرن سوم بوده  ساخته شده است. بنا شامل: مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه نشین است. ورودی  آرامگاه درب کوتاه سنگی است که توسط کلون باز و بسته می شود و به دلیل ارتفاع کوتاه درب ، باید خمیده وارد آرامگاه شد. بنابر اظهار متولی مجموعه این سنگ بیش از دو هزار سال قدمت دارد. ( کوتاه بودن ارتفاع درب ورودی به دلیل احترام گذاشتن به مجموعه ای که به آن وارد می شوید است و نوعی سلام و تعظیم محسوب می گردد). در ابتدای ورود، دهلیزی به ابعاد حدود هفت متر در سه متر وجود دارد. از وسط این اطاق یک ورودی به حرم تعبیه شده است. حرم،  فضایی مربع شکل به ابعاد سه و نیم متر است و در وسط مقبره،  دو صندوق چوبی منبت کاری شده زیبا وجود دارد. بنا بر روایات کلیمیان در زیر این دو صندوق چوبی آرامگاه استر و مردخای قرار دارد. کف حیاط آرامگاه ستاره هشت پر داود به چشم می خورد و در کنار آن محلی برای برگزاری جشن میوه بندان تعبیه شده است. بر ورودی اتاق مقبره به خط عبری نوشته شده " به همسایه خود نیکی کنید." و در کنار آن سبدی پر از عرق چین وجود دارد که کلیمیان هنگام اجرای مراسم مذهبی بر سر می گذارند.

دیوارهای داخلی بنا را کتیبه های کوچک و بزرگ سنگی و گچبری هایی به خط عبری و آرامی در برگرفته است. در شاه نشین مجاور حرم،  صندلی هایی برای زیارت، استراحت و استماع توضیحات درخصوص آرامگاه گذاشته شده است. بر بالای فضای حرم، گنبدی آجری خودنمایی می کند. در دهه 1350 محوطه بیرونی آرامگاه، راهروی ورودی ( که فعلاً از آن استفاده نمی شود ) و یک کنیسه ساخته شده است. کنیسه در روزهای شنبه و اعیاد مذهبی، مورد استفاده کلیمیان می باشد.

این بنا در تاریخ 29/9/1316 با شماره 216 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

موقعیت جغرافیایی:

استان همدان، شهر همدان، " 5 '47  ْ34 شمالی و " 46 '30  ْ48 شرقی. ارتفاع از سطح دریا 1817 متر.

نحوه دسترسی:

شهر همدان از سمت ساوه 320 کیلومتر و از سمت قزوین 360 کیلومتر با تهران فاصله دارد و مرکز استان همدان است. هرچند همدان دارای فرودگاه و پروازهای مرتب هفتگی می باشد اما حمل و نقل جاده ای عمومی ترین و منطقی ترین  روش مسافرت به همدان می باشد. آرامگاه استر و مردخای در مرکز شهر همدان ، ابتدای خیابان شریعتی و جنب بانک ملی ایران واقع شده است.

امکانات رفاهی:

*  پارکینگ مناسب نزدیک آرامگاه موجود نیست.

*  آرامگاه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد بنابراین در روزهای غیرتعطیل لازم است خودرو خود را خارج از محدوده طرح  پارک نمایید و پیاده یا با وسیله نقلیه عمومی به مرکز شهر بروید.

*  آب آشامیدنی در آرامگاه موجود می باشد.

*  توالت مجموعه تمیز است. آرامگاه فاقد توالت فرنگی است.

*  تعداد هتل و مسافرخانه در شهر همدان بسیار محدود است و متناسب با تعداد مسافرین در فصل تابستان نمی باشد. به همین دلیل بسیاری از مسافران به دلیل کمبود جای مناسب و کاهش هزینه های سفر در چادر اطراق می کنند. درصورت تمایل به استفاده از هتل حتماً قبلاً هماهنگی های لازم را به عمل آورید.

*  ساعت بازدید از 8 صبح لغایت پنج بعد از ظهر می باشد. برای بازدید از آرامگاه نیازی به تهیه بلیط نیست اما متولی آرامگاه از شما طلب وجه به صورت همت عالی می کند.

*  آنتن دهی تلفن همراه مطلوب است.

امنیت منطقه:

شهر همدان از امنیت بالایی برخوردار است. مردم همدان عموماً برخورد خوبی با مسافران دارند.

بهترین زمان بازدید:

به دلیل آنکه آرامگاه استر و مردخای در مرکز شهر همدان واقع شده است محدودیتی برای بازدید از نظر فصول مختلف سال ندارد، اما طبیعتاً از اردیبهشت تا مهر ماه زمان مناسبتری برای بازدید می باشد.

 

* توضیحات اضافه:

اعتقادات کلیمیان در مورد استر:

بنابر اعتقاد کلیمیان، هدسه برادرزاده مردخای ( پسر پائیز، از نوادگان یعقوب و از نژاد بنیامین ) نگهبان دربار هخامنشیان در شوش، دختری کلیمی بود که پس از فوت پدر و مادر توسط عموی خویش مردخای تربیت و به دربار آورده شد. وی از جانب خشایارشا ( سومین پادشاه هخامنشیان ) بعنوان ملکه برگزیده شد و به علت زیبایی اش استر ( ستاره ) نام گرفت. بدین ترتیب نفوذ کلیمیان در دربار زیاد گردید. «هامان» وزیر خشایارشا، نقشه قتل عام کلیمیان ایران را در سر داشت. مردخای از این ماجرا مطلع شد و شاه را آگاه ساخت و به جهت موقعیتی که استر و مردخای در دربار داشتند، شاه جلوی این اتفاق را گرفت و سبب نجات قوم کلیمی در ایران شد. بعدها به پاس این خدمت، آرامگاه این دو تن به یکی از زیارتگاه های مهم کلیمیان ایران تبدیل گردید. برخی اعتقاد دارند استر همسر اردشیر پسر خشایارشا  بوده است.

 زائرین کلیمی همه ساله مراسم مذهبی خویش (جشن پوریم) را در این مکان اجرا می کنند. این مراسم در اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه (13 تا 15 آدار- طبق گاهشمار کلیمیان) که سالروز بزرگداشت نجات کلیمیان از قتل عام، توسط استر ملکه خشایارشا (445-486 ق . م) – و عموی وی مردخای است، انجام می شود. مراسم بزرگداشت با دعا و نیایش، گرفتن روزه، مراسم افطار و خواندن طومار مگیلا آغاز و طی روزهای (14و 15 آدار) با دادن هدایا، دید و بازدید و بزم و شادمانی ادامه می یابد.

کلیمیان فرزند پسر خود را برای اولین کوتاه کردن موی سر به این مکان می آورند و هم وزن موهای چیده شده، طلا یا پول به عنوان نذر به آرامگاه اهدا می گردد.   

آزاد کردن کلیمیان از بند اسارت توسط کورش کبیر:

کوروش کبیر (559-530 ق . م ) پس از لشگرکشی به بابل، کلیمیانی را که نبوکد نصر( پادشاه بابل )  از فلسطین به اسارت و بردگی گرفته و به بابل برده بود، آزاد کرد. طبق استوانه معروف کوروش، فرمان بازگشت ایشان به بیت المقدس در سال 537 ق.م صادر شد. پس از این فرمان به نظر می رسد تعدادی از این قوم در پی بازگشت کورش کبیر به ایران آمدند و در شهرهای شوش، اصفهان، همدان و ... ساکن شدند.

متن ده فرمان خداوند به حضرت موسی (ع )

1-       من خداوند شما هستم.

2-       هیچ خالقی را به غیر ازمن پرستش نکنید.

3-       نام خداوند را به باطل برزبان جاری نکنید.

4-       روز شنبه را مقدس بدارید.

5-       احترام پدرو مادر خودرا بگیرید.

6-       قتل مکن.

7-       زنا مکن.

8-       دزدی نکن .

9-       شهادت دروغ مده.

10-   برجان و مال همنوعت حسرت مبر و همنوعت را مثل خودت دوست بدار.

 

نویسنده: دکتر مسعود شهیدی

 

هرگونه کپی برداری به منظور تجاری ممنوع است. کپی برداری به منظور اشاعه فرهنگ گردشگری و با اهداف غیرتجاری درصورت اجازه مدیر سایت و ذکر منبع بلامانع است.

بازدید کننده ی گرامی: در صورتی که از بقعه ی استر و مردخای بازدید نمودید، خواهشمند است هرگونه تغییر در مطالب مربوط به امکانات رفاهی یا سایر مواردی که به نظرتان می رسد را از طریق لینک نظرات به مدیریت سایت اطلاع دهید تا دیگران نیز از آن بهره مند گردند. با تشکر

 

Share

ردیفسایر جاذبه های گردشگری این استان
۱
تپه نوشیجان

نظر بدهید (۳) / تعداد بازدید: ۵۳۶۷
ردیفسایر جاذبه های گردشگری ایران به ترتیب قدمت
۱
آبشار بیشه
۲
آبشار شوی ( تله زنگ )
۳
آبشار نوژیان
۴
دریاچه گهر
۵
غار سهولان
۶
غار کتله خور
۷
غار کرفتو
۸
آنوبانینی (قدیمی ترین کتیبه و نقش برجسته ایران زمین)
۹
زیگورات چغازنبیل
۱۰
تپه نوشیجان
۱۱
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )
۱۲
آرامگاه ( بقعه ) اِستِر و مُردِخای
۱۳
سازه های آبی شوشتر
۱۴
چک چک یا زیارتگاه پیر سبز
۱۵
مسجد جامع فهرج (قدیمی ترین مسجد ایران)
۱۶
سیراف
۱۷
شهر باستانی حریره، کیش
۱۸
آرامگاه فردوسی
۱۹
روستای تاریخی میمند
۲۰
قلعه فلک الافلاک
۲۱
ماسوله
۲۲
قره کلیسا
۲۳
گنبد سلطانیه
۲۴
قلعه رودخان
۲۵
کلیسای سنت استپانوس
۲۶
پل خواجو
۲۷
خانه عباسیان
۲۸
خانه ی بروجردی ها ( کاشان )
۲۹
باغ شازده
۳۰
خانه کرد ( عمارت آصف )
۳۱
تکیه معاون الملک
۳۲
آرامگاه ظهیرالدوله
۳۳
موزه ایران باستان
۳۴
خانه موزه دکتر علی شریعتی
۳۵
موزه ی مردم شناسی خرم آباد
۳۶
آب انبار سنتی کیش
۳۷
گذر هنرمندان ( کیش )
۳۸
کاریز ( شهر زیرزمینی کیش )
۳۹
باغ موزه هنر ایرانی
۴۰
تله کابین رامسر