نمای باز از قره کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱

قره کلیسا. بخش جلویی که دارای سنگ های سفید است در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲

 محراب. دو در در دو طرف محراب وجود دارد که هر کدام به سرداب های جداگانه ختم می شوند. جهت توضیح بیشتر به متن مراجعه فرمایید.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۳

سنگ نوشته به زبان ارمنی. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۴

نقش برجسته و سنگ نوشته به زبان ارمنی. قره کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۵

نقش برجسته حجاری شده، قره کلیسا. این نقش مربوط به دوره فتحعلیشاه است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۶

سردر ورودی کلیسا. کتیبه ای که به دستور عباس میرزا نوشته شده در بالای سردر به چشم می خورد. ناقوس کوچک و زنگ زده ای در کلیسا وجود دارد. ظاهراً کلیسا قبلاً ناقوس بزرگی داشته که به سرقت رفته است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۷

سنگ های حجاری شده. قره کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۸

قره کلیسا. در این تصویر دو بخش مجزای کلیسا با قدمت های متفاوت کاملاً به چشم می خورد. در سمت راست ( بخش شرقی ) تعدادی قبر وجود دارد که مربوط به بزرگان ارامنه است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۹

دو گنبد قره کلیسا به نوعی می تواند سمبل کوه آرارات برای ارامنه باشد.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۰

 قره کلیسا، نمای شمال شرقی<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۱

قره کلیسا، نمای جانبی بخش ورودی به کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۲

سنگ های حجاری شده دیوارهی قره کلیسا <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۳

قره کلیسا و یکی از درهای ورودی آن. بعضی چیزها بد جوری آدم را قلقلک می دهد. مثلاً لوله ی حلبی و زنگ زده ی بخاری چشم در محلی که ثبت یونسکو هم شده است چشم را می آزارد. تازه نکرده اند آنرا صاف کار بگذارند. شاید فکر کرده اند اگر کج باشد امروزی تر است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۴

نمایی دیگر از قره کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۵

 یک نمای باز از قره کلیسا. همانطور که ملاحظه می کنید کلیسا کاملاً توسط دیوار و برج ها محصور شده است. درهای ورودی کوچک هستند و این ها همه بیانگر این است که در طول سال ها ارامنه از گزند مهاجمان در امان نبوده اند. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۶

در ورودی کوتاه و کوچک قره کلیسا. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۷

نمایی از سقف محراب. بخش قدیمی تر قره کلیسا<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۸

مکانی که ارامنه معتقدند مزار سیندخت، دختر ساناتروک پادشاه ارمنستان است که به دستور وی به دلیل ابرام در ایمان به مسیحیت کشته شده است. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۹

حجاری های روی بدنه ی خارجی کلیسا به شکل صلیب.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲۰

حجاری های روی قسمت قدیمی کلیسا با قدمت حدود هشتصد سال <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲۱

کارگاه روغن کشی که چوب های روغن کشی هنوز در کارگاه موجود است. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲۲

سنگ های آسیاب که در این مکان با استفاده از آب رودخانه گندم آرد می کرده اند. <br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲۳

قره کلیسا

Qara Kelisa , St. Thaddeus Cathedral

 

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس مقدس (St. Thaddeus ) یکی از بناهای تاریخی کشور و همچنین یکی از مهمترین زیارتگاه های ارامنه ایران و جهان است.

قره کلیسا در شمال غربی چالدران ( سیه چشمه ) واقع شده و 30 کیلومتر با چالدران فاصله دارد.

ارامنه معتقدند:  "دو نفر از حواریون عیسی مسیح به نام های تاتائوس مقدس (St. Thaddeus ) و بارتلیموس مقدس ( St. Bartholome ) در سال 40 یا 43 میلادی جهت تبلیغ دین مسیح به شهر آرداز ( آرتاز ) آمدند که حوزه پادشاهی آبکار،  پادشاه ارامنه بود. بخشی از ارامنه آن زمان، پیرو میترائیسم ( آئین مهر ) و بخش بزرگی از آنان پیرو دین زرتشت بوده اند. در اثر تبلیغات تاتائوس، آبکار به دین مسیح گروید. پس از مرگ آبکار ساناتروک به پادشاهی رسید و دستور داد آنهایی که مسیحی شده اند به دین آباء و اجدادی خود برگردند. در سال 66 میلادی، تاتائوس و حدود 3500  نفر از مسیحیانی که بر اعتقاد خود پا برجا مانده بودند، به دستور پادشاه ارامنه قتل عام شدند و اجساد آنها در محدوده قره کلیسای فعلی دفن گردید. تیرداد - پادشاه ارمنستان-  در سال 302 میلادی، مسیحیت را دین رسمی ارمنستان اعلام کرد و پس از آن بود که به یاد و خاطره تاتائوس مقدس و سایر مسیحیانی که در راه عقیده خود جان باخته بودند، در منطقه ارمنستان کلیساهای متعددی بنا گردید و قره کلیسا یکی از آنها و احتمالاً بزرگترین آنها بوده است که بر بقعه کوچکی که مسیحیان قبلی بر مزار تاتائوس ساخته بودند بنا شده است. ارامنه معتقدند تادی یا تاتائوس مقدس در سرداب سمت راست محراب کلیسای فعلی دفن شده است."

اینکه شهر آرداز در کجا واقع شده و آیا بقایایی از آن باقیمانده است یا خیر بر اینجانب پوشیده است. در هنگام بازگشت از قره کلیسا، در حدود دو کیلومتری کلیسا در جاده فرعی، بر روی یکی از تپه ها خانه مکعب شکلی مشاهده می شود که بنا بر اظهار و اعتقاد ارامنه، محل دفن سیندخت دختر ساناتروک پادشاه ارمنستان است که از دین مسیح برنگشت و در قتل عام مسیحیان کشته شد.

 

قره کلیسا در دوره های مختلف دستخوش بلایای طبیعی و انسانی گردیده و مجدداً مرمت یا بازسازی شده است. به استناد آنچه در منابع گوناگون آمده است:

کلیسا در سال 1230 میلادی ( 608 هجری خورشیدی ) در اثر حمله مغول تخریب شد. مدتی بعد خواجه نصیرالدین طوسی وزیر ایرانی هولاگو خان مغول دستور بازسازی آن را داد. در سال 1319 میلادی ( 697 هجری خورشیدی ) وقوع زلزله باعث تخریب کامل کلیسا گردید که ده سال بعد در سال 1329 توسط زکریای قدیس مجدداً بازسازی شد. در سال 1691 میلادی ( 1069 هجری خورشیدی ) با سنگ های سیاه مجدداً مورد مرمت قرار گرفت. کتیبه شاه عباس اول، در حمایت از ارامنه به خط ارمنی بر سردر کلیسا نصب شده است. به دستور عباس میرزا ولیعهد باکفایت فتحعلیشاه قاجار در سال 1810 بخش دیگری به کلیسا اضافه شد که هم اکنون با سنگ های سفید قابل تمایز از بخش قدیمی تر آن است.

موقعیت خاص جغرافیایی کلیسا به گونه ای است که اطراف آن را از هر طرف کوه در بر گرفته است، در کنار کلیسا  رودخانه قرار دارد. زمین های مناسب کشاورزی در حیاط کلیسا و اطراف آن موجود است. دیوارهای قطور با درهای کوچک از کلیسا محافظت می کنند. در داخل محوطه، اتاق های متعدد جهت اقامت خلیفه ،  راهبان،  روغن گیری، آسیاب، آشپزخانه، نگهداری مواد غذایی، انبار علوفه حیوانات و سایر امکانات وجود داشته که شرایطی را فراهم می نموده تا بتوان از خود و کلیسا در مقابل متجاوزین حفاظت نمود.

کلیسای اصلی، دارای سقف صاف است و گنبد هرمی دوازده وجهی بر بالای آن قرار دارد. پایه گنبد با نوارهای سنگی سیاه و سفید پوشیده شده که زیبایی خاصی به آن داده است. وجود دو گنبد مشابه و در کنار هم، دو قله کوه آرارات را در ذهن ارامنه به تصویر می کشد. سنگ نوشته ها و حجاری های فوق العاده زیبا، این مکان را از بسیاری از کلیساهای هم عصر خود متمایز می سازد.

این مکان به همراه کلیسای سنت استپانوس جلفا و کلیسای کوچک زور زور چالدران (مشترکاً) طبق ملاک های 2 و 3 و 4 در تاریخ 18 خرداد 1387 به عنوان نهمین اثر ملی ایران و جهت حفظ قدیمی ترین و برجسته ترین نمادهای معماری ارامنه جهان در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید.

موقعیت جغرافیایی:

استان آذربایجان غربی، چالدران ( سیه چشمه )، " 61  '05  ْ39  شمالی و "39 '32   ْ44  شرقی. ارتفاع از سطح دریا 1849 متر.

نحوه دسترسی:

به دو روش می توان به قره کلیسا رفت:

1-       از طریق تبریز:

فاصله تبریز تا قره کلیسا حدود 270 کیلومتر است و لازم است  شهرهای مرند، قره ضیاءالدین و شوط را پشت سر گذاشت. از شوط تا قره کلیسا حدود 35 کیلومتر است. قره کلیسا تقریباً در میانه راه شوط به چالدران قرار گرفته است. توجه فرمایید وقتی از شوط به سمت چالدران حرکت می کنید، سه راهی قره کلیسا در سمت راست شما قرار گرفته است. لازم به توضیح است که بخش عمده این مسیر، یعنی از تبریز تا سه راهی شوط، جاده ترانزیت بین المللی است و از کیفیت بهتری نسبت به مسیر دوم برخوردار است.

2-       از طریق ارومیه:

فاصله ارومیه تا قره کلیسا حدود 275 کیلومتر است و لازم است شهرهای سلماس، خوی و چالدران را پشت سر گذاشت. جاده خوی به چالدران با مسافت حدود 100 کیلومتر، کوهستانی و نسبتاً فرعی است.

این توضیح ضروری به نظر می رسد که هر دو مسیر خصوصاً شهرهای مرند و خوی جاذبه های دیدنی دارند به ویژه در فصل بهار و اوایل تابستان، جاذبه های طبیعی، فوق العاده زیبا هستند.

امکانات رفاهی:

*  در مجموعه قره کلیسا هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد.

*  با نزدیکترین پمپ بنزین 35 کیلومتر ( چالدران یا شوط) فاصله است. به دلیل نزدیک بودن به مرز، احتمال نبودن بنزین در پمپ بنزین های منطقه را باید مد نظر داشت.

* در مجموعه قره کلیسا و روستای جنب آن، رستوران و فروشگاه مناسب موجود نیست.

* برای آب آشامیدنی کاملاً بهداشتی از آب معدنی استفاده کنید.

* سرویس بهداشتی در وضعیت متوسط است و توالت فرنگی موجود نیست.

* امکانات اقامتی در چالدران وجود ندارد. نزدیکترین هتل های منطقه در ماکو و خوی است ( هرچند آنها نیز مناسب توریست های خارجی نمی باشد).

* در کنار کلیسا، محوطه باز برای پارک خودرو موجود است.

* برای ورود به کلیسا تهیه بلیط الزامی است.

* راهنمای مستقر در مجموعه، کارمند سازمان میراث فرهنگی است و پاسخگوی سئوالات شما در خصوص آئین مسیحیت و تاریخچه ارامنه نمی باشد.

* بطور معمول بروشور اطلاعات مجموعه، موجود نیست یا تحویل نمی شود.

* بهتر است نقشه ی راه های ایران را همراه خود داشته باشید.

* آنتن دهی تلفن همراه در بسیاری از نقاط بین  راه مطلوب نیست.

امنیت منطقه:

در طول روز و فصول گرم سال، مشکل امنیتی وجود ندارد. به دلیل نزدیکی به مرز ترکیه و فعالیت گروه های جدایی طلب کرد ترکیه و ایران، اکیداً توصیه می شود، شب هنگام در جاده خوی – چالدران یا چالدران – آواجیق  تردد نفرمایید.

بهترین زمان بازدید:

قره کلیسا در منطقه کوهستانی و سردسیر واقع شده است. سرمای هوا و یخبندان جاده ها در فصول سرد سال می تواند آزاردهنده باشد. بهترین زمان بازدید از اردیبهشت تا پایان مهر ماه است. اول تا چهارم مرداد ماه مراسم مذهبی و جشن های ارامنه به نام باداراک در این مکان برگزار می شود و ورود افراد غیرمسیحی در این زمان ممنوع می باشد، لذا توصیه می شود از سی ام تیرماه تا ششم مرداد ماه به منظور گردشگری به این منطقه سفر نکنید.

* توضیحات اضافه:

قره کلیسا چه معنایی دارد؟

در زبان آذری، قره دارای دو معنی می باشد. معنی مصطلح و رایج آن ( سیاه ) است. بنابراین قره کلیسا یعنی کلیسای سیاه. باتوجه به سنگ های سیاهی که در ساختمان کلیسا استفاده شده است، این معنا بیشتر به ذهن می رسد. از طرف دیگر، جمعی معتقدند که قره، پیشوند اسم مکان و به معنی بزرگ است. در اینصورت قره کلیسا به معنی کلیسای بزرگ می باشد.

 

مراسم جشن و عبادت ارامنه در مراسم باداروک:

گردهم آیی ارامنه در اول تا چهارم مردادماه هر سال که مصادف با سالروز مرگ تاتائوس مقدس می باشد صرفاً یک مراسم مذهبی نیست. بلکه اجتماعی است از ارامنه ارتودوکس آذربایجان، تهران، اصفهان و سایر نقاط ایران و جهان که بعضاً پیروان سایر مذاهب مسیحیت چون آسوری ها نیز در آن شرکت می کنند و با برپا داشتن مراسم جشن و سرور، کودکان خود را غسل تعمید می دهند.

روستای کم جمعیت مجاور قره کلیسا مسلمان نشین است و با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی در مراسم شرکت می کنند، در آن زمان از طرف خلیفه گری ارامنه آذربایجان یا تهران چادرهای سیار جهت اقامت و پذیرایی زائرین و مسافران نصب می شود.

 

فهرست اماکن ارزشمند ایرانی که ثبت فهرست جهانی یونسکو شده اند:

1- زیگورات چغازنبیل شوش                                                   1979

2- تخت جمشید ( پارسه )   مرودشت                                     1979

3- میدان نقش جهان اصفهان                                                1979

4- تخت سلیمان تکاب                                                         2003

5-  پاسارگاد فارس                                                             2004

6- ارگ بم                                                                        2004

7- گنبد سلطانیه زنجان                                                        2005

8- بیستون کرمانشاه                                                          2006

9- قره کلیسا چالدران و کلیسای سنت استپانوس جلفا                2008

10- آبشارها و آسیاب های شوشتر                                        2009

 

* توضیحات عکس ها:

عکس شماره 1 :

            نمای باز از قره کلیسا

عکس شماره 2 :

            قره کلیسا. بخش جلویی که دارای سنگ های سفید است در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

عکس شماره 3 :

            محراب. دو در در دو طرف محراب وجود دارد که هر کدام به سرداب های جداگانه ختم می شوند. جهت توضیح بیشتر به متن مراجعه فرمایید.

عکس شماره 4 :

            سنگ نوشته به زبان ارمنی.

عکس شماره 5 :

            نقش برجسته و سنگ نوشته به زبان ارمنی. قره کلیسا

عکس شماره 6 :

            نقش برجسته حجاری شده، قره کلیسا. این نقش مربوط به دوره فتحعلیشاه است.

عکس شماره 7 :

            سردر ورودی کلیسا. کتیبه ای که به دستور عباس میرزا نوشته شده در بالای سردر به چشم می خورد. ناقوس کوچک و زنگ زده ای در کلیسا وجود دارد. ظاهراً کلیسا قبلاً ناقوس بزرگی داشته که به سرقت رفته است.

عکس شماره 8 :

            سنگ های حجاری شده. قره کلیسا

عکس شماره 9 :

            قره کلیسا. در این تصویر دو بخش مجزای کلیسا با قدمت های متفاوت کاملاً به چشم می خورد. در سمت راست ( بخش شرقی ) تعدادی قبر وجود دارد که مربوط به بزرگان ارامنه است.

عکس شماره 10 :

دو گنبد قره کلیسا به نوعی می تواند سمبل کوه آرارات برای ارامنه باشد.

عکس شماره 11 :

            قره کلیسا، نمای شمال شرقی

عکس شماره 12 :

            قره کلیسا، نمای جانبی بخش ورودی به کلیسا

عکس شماره 13 :

            سنگ های حجاری شده دیوارهی قره کلیسا

عکس شماره 14 :

            قره کلیسا و یکی از درهای ورودی آن. بعضی چیزها بد جوری آدم را قلقلک می دهد. مثلاً لوله ی حلبی و زنگ زده ی بخاری چشم در محلی که ثبت یونسکو هم شده است چشم را می آزارد. تازه نکرده اند آنرا صاف کار بگذارند. شاید فکر کرده اند اگر کج باشد امروزی تر است.

عکس شماره 15 :

            نمایی دیگر از قره کلیسا

عکس شماره 16 :

            یک نمای باز از قره کلیسا. همانطور که ملاحظه می کنید کلیسا کاملاً توسط دیوار و برج ها محصور شده است. درهای ورودی کوچک هستند و این ها همه بیانگر این است که در طول سال ها ارامنه از گزند مهاجمان در امان نبوده اند.

عکس شماره 17 :

            در ورودی کوتاه و کوچک قره کلیسا.

عکس شماره 18 :

            نمایی از سقف محراب. بخش قدیمی تر قره کلیسا

عکس شماره 19 :

            مکانی که ارامنه معتقدند مزار سیندخت، دختر ساناتروک پادشاه ارمنستان است که به دستور وی به دلیل ابرام در ایمان به مسیحیت کشته شده است.  

عکس شماره 20 :

            حجاری های روی بدنه ی خارجی کلیسا به شکل صلیب.

عکس شماره 21 :

            حجاری های روی قسمت قدیمی کلیسا با قدمت حدود هشتصد سال

عکس شماره 22 :

            کارگاه روغن کشی که چوب های روغن کشی هنوز در کارگاه موجود است.

عکس شماره 23 :

            سنگ های آسیاب که در این مکان با استفاده از آب رودخانه گندم آرد می کرده اند.

 

* نویسنده و عکس ها: دکتر مسعود شهیدی

***

هرگونه کپی برداری به منظور تجاری ممنوع است. کپی برداری به منظور اشاعه فرهنگ گردشگری و با اهداف غیرتجاری درصورت اجازه مدیر سایت و ذکر منبع بلامانع است.

 

بازدید کننده ی گرامی: در صورتی که از قره کلیسا بازدید نمودید، خواهشمند است هرگونه تغییر در مطالب مربوط به امکانات رفاهی یا سایر مواردی که به نظرتان می رسد را از طریق لینک نظرات به مدیریت سایت اطلاع دهید تا دیگران نیز از آن بهره مند گردند. با تشکر

 

Share

ردیفسایر جاذبه های گردشگری این استان
۱
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )
۲
غار سهولان

ردیفسایر جاذبه های گردشگری ثبت شده در فهرست جهانیسال ثبت در فهرست جهانی
۱
باغ شازده1390
۲
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )1382
۳
زیگورات چغازنبیل1358
۴
سازه های آبی شوشتر1388
۵
قره کلیسا1387
۶
گنبد سلطانیه1384
۷
کلیسای سنت استپانوس1387

نظر بدهید (۳) / تعداد بازدید: ۱۰۴۸۶
ردیفسایر جاذبه های گردشگری ایران به ترتیب قدمت
۱
آبشار بیشه
۲
آبشار شوی ( تله زنگ )
۳
آبشار نوژیان
۴
دریاچه گهر
۵
غار سهولان
۶
غار کتله خور
۷
غار کرفتو
۸
آنوبانینی (قدیمی ترین کتیبه و نقش برجسته ایران زمین)
۹
زیگورات چغازنبیل
۱۰
تپه نوشیجان
۱۱
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )
۱۲
آرامگاه ( بقعه ) اِستِر و مُردِخای
۱۳
سازه های آبی شوشتر
۱۴
چک چک یا زیارتگاه پیر سبز
۱۵
مسجد جامع فهرج (قدیمی ترین مسجد ایران)
۱۶
سیراف
۱۷
شهر باستانی حریره، کیش
۱۸
آرامگاه فردوسی
۱۹
روستای تاریخی میمند
۲۰
قلعه فلک الافلاک
۲۱
ماسوله
۲۲
قره کلیسا
۲۳
گنبد سلطانیه
۲۴
قلعه رودخان
۲۵
کلیسای سنت استپانوس
۲۶
پل خواجو
۲۷
خانه عباسیان
۲۸
خانه ی بروجردی ها ( کاشان )
۲۹
باغ شازده
۳۰
خانه کرد ( عمارت آصف )
۳۱
تکیه معاون الملک
۳۲
آرامگاه ظهیرالدوله
۳۳
موزه ایران باستان
۳۴
خانه موزه دکتر علی شریعتی
۳۵
موزه ی مردم شناسی خرم آباد
۳۶
آب انبار سنتی کیش
۳۷
گذر هنرمندان ( کیش )
۳۸
کاریز ( شهر زیرزمینی کیش )
۳۹
باغ موزه هنر ایرانی
۴۰
تله کابین رامسر