نمای جنوبی خانه ی بروجردی همراه با گنبد، نورگیرها و بادگیرهای آن.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱

سردر ورودی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲

هشتی و راه ورودی به بخش بیرونی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۳

حیاط، حوض و نمای جنوبی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۴

بخشی از گچبری های داخل حیاط.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۵

حیاط، حوض و نمای جبهه ی شمالی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۶

نمای نزدیکتر از ساختمان جبهه ی شمالی ساختمان بروجردی. به گچبری های زیبای نما توجه فرمایید.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۷

شاه نشین تالار جبهه ی جنوبی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۸

نمایی زیبا از شاه نشین تالار بزرگ به همراه سقف و نورگیرهای آن.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۹

یکی از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۰

نمای سقف و نورگیرهای گنبد تالار بزرگ جبهه ی جنوبی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۱

یکی دیگر از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۲

یکی از نقاشی های روی دیوار در تالار جبهه ی جنوبی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۳

یکی دیگر از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۴

اتاق های طبقه ی اول و دوم جنب تالار جبهه ی جنوبی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۵

نمایی زیبا از گچبری های نمای جبهه ی شمالی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۶

گوشه ی شمال شرقی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۷

برش طولی از بخش بیرونی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۸

پرسپکتیو بخش بیرونی خانه ی بروجردی.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱۹

خانه ی بروجردی ها

Boroujerdi House

خانه ی تاریخی بروجردی ها در محله ی قدیمی سلطان امیراحمد کاشان قرار دارد. خانه ی بروجردی ها نمونه ی یکی از خانه های مسکونی اعیان نشین دوره ی قاجار است که در سال 1242 خورشیدی توسط یکی از بازرگانان معروف کاشان به نام حاج سید حسن نطنزی ( بروجردی ) ساخته شده است. برخی از تزئینات بدنه ی داخلی هشتی ورودی در سال 1256 خورشیدی انجام گرفته است. هر چند برخی منابع تاریخ ساخت بنا را 1253 و اتمام آن را هجده سال بعد یعنی 1271نوشته اند. بر خلاف تصور عامه، این خانه به اهالی بروجرد متعلق نبوده بلکه چون مراودات تجاری این بازرگانان نطنزی الاصل کاشانی بیشتر با تجار شهر بروجرد انجام می شده، لذا کاشانی ها به ایشان بروجردی می گفته اند! به همین مناسبت، محل سکونت ایشان هم به خانه ی بروجردی شهرت یافته است.

معمار طراح و سازنده ی خانه ی بروجردی یکی از معمارهای چیره دست کاشان به نام استاد علی مریم کاشی بوده است که خانه ی طباطبایی ها ( واقع در همین محله ) و تیمچه ی امین الدوله ( واقع در بازار میانچال کاشان ) از دیگر آثار این معمار هنرمند است.

این خانه متناسب با خصوصیات اقلیمی و شرایط جوی منطقه ی کویری کاشان طراحی و ساخته شده، خصوصاً اینکه در گرمای شدید تابستان با استفاده از بادگیرهایی که در بالای بام احداث شده، هوای خنک و بسیار مطبوع به صورت طبیعی و دائمی در زیرزمین ها جریان دارد.

از نظر فضاسازی خانه ی بروجردی به طور کلی شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است که سر در اصلی و هشتی ورودی بین این دو بخش مشترک می باشد. ضمناً هر یک از این دو بخش درهای جداگانه ای هم دارند که مستقیماً به کوچه دسترسی دارند.

الف- بخش بیرونی:

قسمت بیرونی خانه، در حقیقت همان عمارت و حیاطی است که فعلاً مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد و مشتمل است بر: راهروی ورودی، حیاط مرکزی، تالار سرپوشیده و نورگیر فوقانی آن، ایوان جنوبی، اطاق های تابستانی و حیاط های خلوت بین اطاق ها و بالاخانه هایی که به صورت قرینه در دو طرف تالار اصلی قرار گرفته اند، بادگیرها و زیرزمین ( سرداب ) ها، اطاق پنج دری زمستانی که بدنه ی داخلی آن از گچبری بسیار ظریفی با طرح گل و مرغ تزئین شده است، اتاق های آفتابگیر زمستانی، بهارخواب های جبهه ی شمالی، طارمی و قسمت غربی و سایر فضاها.

بخش بیرونی حیاطی کشیده دارد. بناهایی که در دو سر حیاط قرار گرفته اند، هم مهمتر هستند و هم از ارتفاع بیشتری برخوردارند. در جبهه ی جنوبی مهمترین بخش بنا واقع شده که دارای یک تالار مرتفع و با عظمت است که به شکل هشت و نیم هشت ساخته شده و اتاق ها و فضاهایی در اطراف آن و در دو طبقه ساخته شده اند. سقف تالار اصلی، گنبدی شکل است که یزدی بندی شده و در جای جای آن نورگیرهایی تعبیه شده اند که زیبایی خاصی به سقف داده اند. بر روی دیوارها نقاشی هایی به چشم می خورد که می شود گفت الهام گرفته از سبک نقاشی اروپایی آن زمان خصوصاً سبک روسی است. گچ بری های دیوارها فوق العاده زیبا هستند. متاسفانه برخی از نقاشی ها که از تصویر انسان بوده را خراب کرده اند. یک ایوان بزرگ در جلوی تالار وجود دارد.

در جبهه ی شمالی یک تالار پنج دری همراه با شاه نشین است که یک ایوان در مقابل خود دارد و یک بادگیر در پشت آن وجود دارد.

تالارهای بزرگ سرپوشیده و حیاط های خلوت دو طرف آن، با نقاشی های ظریف و هنرمندانه و گچبری های برجسته و بسیار بدیع زینت یافته و سقف آن از طرف داخل دارای تقسیم بندی های هندسی رسمی و یزدی بندی است. در قسمت فوقانی سرپوشیده در بام، نورگیر فوق العاده جالبی تعبیه شده است که طرح آن در نوع خود منحصر به فرد می باشد. سقف ها و بدنه ی داخلی سرپوشیده و تالارهای طرفین آن با نقش های بدیع و طرح های گل و مرغ و اسلیمی و شکارگاه و نقوش حیوانات در شیوه های متنوع رنگ و روغن و آبرنگ تزئین شده است. نقاشی های خانه ی بروجردی زیر نظر دو هنرمند بزرگ و نامدار نقاشی ایران در دوره ی قاجاریه، یعنی میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک ( بنیانگذار اولین مدرسه ی نقاشی در ایران ) و برادرزاده اش مرحوم میرزا محمد خان غفاری کاشانی ( کمال المک ) ترسیم و طرح های گچبری خانه با نظارت این دو استاد تهیه و به انجام رسیده است.

ب – بخش اندرونی:

اندرونی خانه ی بروجردی، خود شامل دو قسمت است:

1-    قسمت جنوبی که دارای یک حیاط مرکزی و تالار بزرگ پذیرایی و مزین به آینه کاری است و در دو طرف تالار، بالاخانه هایی ساخته شده که رو به داخل تالار باز می گردد. ضمناً در اطراف تالار بزرگ اتاق های گوشواره بنا شده است. اتاق های سرتاسر ضلع غربی این قسمت از اندرونی با قسمت شرقی حیاط بیرونی فصل مشترک دارند.

قسمت جنوبی که در سنوات قبل از کل مجموعه تفکیک و به صورت خانه ی جداگانه ای درآمده بود، اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از مالکین آن خریداری شده و پس از اتمام تعمیرات به قسمت بیرونی ممنضم و مرتبط خواهد شد تا در معرض بازدید عموم قرار گیرد.

2-    قسمت شمالی عبارت است از یک حیاط خلوت و اتاق پنج دری ساده و صندوق خانه و اتاق نشیمن و یک سرداب بزرگ که این سرداب در حقیقت طبقه ی زیرین تالار بزرگ قسمت جنوبی اندرونی است.

یکی از مشخصه های خانه های قدیمی در بافت کویری، وجود زیرزمین یا سرداب های خنک است که اهالی خانه را از گرمای بسیار زیاد تابستان نجات می دهد.

خانه ی بروجردی ها از نظر طرح و معماری و قدمت و تزئینات نقاشی و گچبری جزء نفایس آثار تاریخی دوره قاجار می باشد. تاکنون مرمت قسمت های مختلف و استحکام بخشی قسمت های عمده ی خانه و تثبیت نقاشی ها به وسیله ی کارشناسان و استادکاران اداره ی میراث فرهنگی کاشان انجام شده و بعضی الحاقات و تغییرات غیراصولی که در طول سال ها در این بنای ارزشمند صورت گرفته بود به صورت اولیه بازسازی شده است و این مرمت و بازسازی ادامه دارد.

یکی از نقاط ضعف اکثر خانه های تاریخی که مرمت شده و در معرض بازدید عموم قرار می گیرند، این است که به محوطه های آشپزخانه ( مطبخ ) ، نحوه ی آبرسانی به حیاط، وجود تلمبه و چاه یا قنات و همچنین مستراح ( موال یا توالت ) توجه نمی شود. انگار که آدم های سده های قبل غذای آماده از رستوران می خریدند، آب معدنی بطری می نوشیدند و برای اجابت مزاج به مسجد محل می رفته اند. خانه ی بروجردی ها هم در مرمت هایش از همین ایراد اساسی بی نصیب نمانده است.

خانه ی بروجردی ها در سال 1353 خریداری و با شماره ی 1082 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این خانه فعلاً محل اداره ی میراث فرهنگی شهر کاشان است.

منبع:

1-       مدیریت میراث فرهنگی کاشان

2-       حسن نراقی،  آثار تاریخی شهرستان های کاشان و نطنز، انجمن آثار ملی، تهران، 1348

3-       حسین فرخ یار، نگاهی به آثار تاریخی کاشان، ناشر: مولف، تهران، 1369

 

موقعیت جغرافیایی:

استان اصفهان، شهر کاشان. " 28  '58  ْ33  شمالی و "25 '26   ْ51  شرقی. ارتفاع از سطح دریا 985 متر.

نحوه دسترسی:

کاشان در فاصله ی 240 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است و به راحتی می توان از طریق اتوبان تهران، قم، کاشان به آنجا رسید. این شهر که دومین شهر بزرگ استان اصفهان است 210 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. خانه های تاریخی شهر کاشان در مرکز این شهر واقع شده اند.

امکانات رفاهی:

*  در شهر کاشان کلیه امکانات اولیه ی رفاهی مورد نیاز گردشگران قابل دسترسی است.

*  پمپ بنزین و پمپ گاز به مقدار مورد نیاز در شهر موجود است.

*  آب آشامیدنی موجود است. در فصول گرم سال ترجیحاً از آب معدنی استفاده کنید.

* کیفیت سرویس های بهداشتی متوسط است. توالت فرنگی وجود ندارد. 

*  اگر در فصل تابستان از محوطه های تاریخی شهر بازدید می کنید، مراقب گرمازدگی و آفتاب سوختگی باشید. حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. به مقدار زیاد آب بنوشید

* سایت در اختیار سازمان میراث فرهنگی است. برای ورود باید بلیط تهیه کرد. مسئولین بیشتر نقش محافظ دارند تا راهنما. درصورتی که بروشور درخواست کنید، به شما تحویل خواهند داد.

* در برخی مواقع سال، خصوصاً تعطیلات نوروز با کمبود امکانات اقامتی مثل هتل مواجه خواهید شد. حتماً از قبل برنامه ریزی کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

* در شهر کاشان تعداد قابل توجهی رستوران و اغذیه فروشی موجود است. اظهار نظر در مورد کیفیت غذا و تمیزی آنها بستگی به دیدگاه و خواسته های شما دارد.

* عکس برداری و فیلم برداری بلامانع است.

* آنتن دهی تلفن همراه مطلوب است.

امنیت منطقه:

شهر کاشان از امنیت بالایی برخوردار است. مردم کاشان عموماً مهربان و خوش برخورد هستند.

بهترین زمان بازدید:

هوای منطقه بخصوص از خرداد تا شهریور گرم و خشک است. اوایل بهار و بهار پاییز بهترین زمان بازدید هستند.

* توضیحات اضافه:

شهر کاشان یکی از مراکز مهم گردشگری ایران زمین است. فاصله ی نزدیک آن با پایتخت و دسترسی آسان به این شهر، می تواند از عوامل مهمی باشد که گردشگران بسیاری را جذب خود نماید. اگر به کاشان می روید جاذبه های شاخص گردشگری منطقه به شرح زیر است که در مورد بسیاری از آنها در همین وب سایت اطلاعات لازم خواهد آمد.

1-       تپه ی تاریخی سیلک

2-       باغ موزه ی فین

3-       چشمه ی سلیمانیه

4-       حمام سلطان امیراحمد

5-       خانه ی طباطبایی ها

6-       خانه ی بروجردی ها

7-       خانه ی عامری ها

8-       خانه ی عباسیان

9-       برج و باروی کاشان قدیم

10-   قمصر و گلاب گیری

11-   آبشار نیاسر

12-   چهارطاقی نیاسر

13-   مشهد اردهال و آرامگاه سهراب سپهری

14-   کویر کاشان

15-   یخچال قدیمی جلالی

16-   روستای ابیانه

17-   بازار کاشان

 

توضیحات عکس ها:

عکس شماره 1 :

نمای جنوبی خانه ی بروجردی همراه با گنبد، نورگیرها و بادگیرهای آن.

عکس شماره 2 :

سردر ورودی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 3 :

            هشتی و راه ورودی به بخش بیرونی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 4 :

            حیاط، حوض و نمای جنوبی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 5 :

            بخشی از گچبری های داخل حیاط.

عکس شماره 6 :

            حیاط، حوض و نمای جبهه ی شمالی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 7 :

            نمای نزدیکتر از ساختمان جبهه ی شمالی ساختمان بروجردی. به گچبری های زیبای نما توجه فرمایید.

عکس شماره 8 :

            شاه نشین تالار جبهه ی جنوبی.

عکس شماره 9 :

            نمایی زیبا از شاه نشین تالار بزرگ به همراه سقف و نورگیرهای آن.

عکس شماره 10 :

            یکی از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.

عکس شماره 11 :

            نمای سقف و نورگیرهای گنبد تالار بزرگ جبهه ی جنوبی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 12 :

            یکی دیگر از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.

عکس شماره 13 :

            یکی از نقاشی های روی دیوار در تالار جبهه ی جنوبی.  

عکس شماره 14 :

            یکی دیگر از گچبری های زیبا در خانه ی بروجردی.

عکس شماره 15 :

            اتاق های طبقه ی اول و دوم جنب تالار جبهه ی جنوبی.

عکس شماره 16 :

            نمایی زیبا از گچبری های نمای جبهه ی شمالی.

عکس شماره 17 :

            گوشه ی شمال شرقی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 18 :

            برش طولی از بخش بیرونی خانه ی بروجردی.

عکس شماره 19 :

            پرسپکتیو بخش بیرونی خانه ی بروجردی.

 

نویسنده و عکس ها از: دکتر مسعود شهیدی

 

هرگونه کپی برداری به منظور تجاری ممنوع است. کپی برداری به منظور اشاعه فرهنگ گردشگری و با اهداف غیرتجاری درصورت اجازه مدیر سایت و ذکر منبع بلامانع است.

بازدید کننده ی گرامی: در صورتی که از خانه ی بروجردی کاشان بازدید نمودید، خواهشمند است هرگونه تغییر در مطالب مربوط به امکانات رفاهی یا سایر مواردی که به نظرتان می رسد را از طریق لینک نظرات به مدیریت سایت اطلاع دهید تا دیگران نیز از آن بهره مند گردند. با تشکر

 

Share

ردیفسایر جاذبه های گردشگری این استان
۱
پل خواجو
۲
خانه عباسیان

نظر بدهید (۵) / تعداد بازدید: ۱۷۶۵۱
ردیفسایر جاذبه های گردشگری ایران به ترتیب قدمت
۱
آبشار بیشه
۲
آبشار شوی ( تله زنگ )
۳
آبشار نوژیان
۴
دریاچه گهر
۵
غار سهولان
۶
غار کتله خور
۷
غار کرفتو
۸
آنوبانینی (قدیمی ترین کتیبه و نقش برجسته ایران زمین)
۹
زیگورات چغازنبیل
۱۰
تپه نوشیجان
۱۱
تخت سلیمان ( آتشکده ی آذرگشنسب )
۱۲
آرامگاه ( بقعه ) اِستِر و مُردِخای
۱۳
سازه های آبی شوشتر
۱۴
چک چک یا زیارتگاه پیر سبز
۱۵
مسجد جامع فهرج (قدیمی ترین مسجد ایران)
۱۶
سیراف
۱۷
شهر باستانی حریره، کیش
۱۸
آرامگاه فردوسی
۱۹
روستای تاریخی میمند
۲۰
قلعه فلک الافلاک
۲۱
ماسوله
۲۲
قره کلیسا
۲۳
گنبد سلطانیه
۲۴
قلعه رودخان
۲۵
کلیسای سنت استپانوس
۲۶
پل خواجو
۲۷
خانه عباسیان
۲۸
خانه ی بروجردی ها ( کاشان )
۲۹
باغ شازده
۳۰
خانه کرد ( عمارت آصف )
۳۱
تکیه معاون الملک
۳۲
آرامگاه ظهیرالدوله
۳۳
موزه ایران باستان
۳۴
خانه موزه دکتر علی شریعتی
۳۵
موزه ی مردم شناسی خرم آباد
۳۶
آب انبار سنتی کیش
۳۷
گذر هنرمندان ( کیش )
۳۸
کاریز ( شهر زیرزمینی کیش )
۳۹
باغ موزه هنر ایرانی
۴۰
تله کابین رامسر