اشکال مختلف قطعات پازل.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۱

قطعاتی که در چهار طرف دارای فرورفتگی هستند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۲

قطعاتی که فقط داری یک برآمدگی هستند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۳

قطعاتی که در دو جهت مقابل دارای برآمدگی و در دو جهت مقابل دیگر دارای فرورفتگی هستند. این شکل از قطعات پازل شایعترین فرم ارائه ی انواع پازل است و حتی برخی از پازل ها فقط از همین یک نوع قطعه استفاده کرده اند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۴

قطعاتی که در دو سمت مجاور برآمدگی دارند و دو دو سمت مجاور دیگر دارای فرورفتگی هستند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۵

قطعاتی که دارای سه برآمدگی هستند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۶

قطعاتی که دارای چهار برآمدگی هستند.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۷

در عکس های قبلی از دو نوع قطعه ی پازل یاد نشد. یکی قطعاتی که در چهار گوشه واقع شده اند و دارای دو سطح صاف هستند و دیگری قطعاتی که دارای یک سطح صاف هستند و در حاشیه ی پازل قرار می گیرند. در این تصویر: دور تا دور یک پازل دو هزار قطعه ای بر روی میز چیده شده است. سایر قطعات در داخل جعبه های پازل به طور مرتب قرار گرفته اند، یک پازل سه بعدی کره ی زمین بر روی میز مشاهده می شود و یک پازل سه هزار قطعه ای بر روی دیوار مقابل نصب شده است.<br/>ایران-ایرانی ها<br/>iraniraniha.com
۸

همه چیز درباره ی پازل ( جورچین )

 

قبل از شروع برای درست کردن پازل، لازم است به نکات زیر دقت شود:

 

چه پازلی بخریم؟

 

1 -  از آنجایی که درست کردن پازل ( خصوصاً پازل های بزرگ با قطعات زیاد ) مستلزم صرف وقت قابل توجه است، بنابر این در هنگام خرید پازل به طرح و جنس آن دقت کنید.

 

2- ببینید پازل را برای چه کسی می خرید. اگر پازل را برای کودکان می خرید به توانایی او در این که بتواند پازل را به تنهایی یا با کمک اندکی درست کند دقت کنید. در انتخاب طرح پازل برای کودکان  دقت بفرمایید طرح یا نقاشی یا عکسی که پازل دارد را قبلاً کودک دیده و با آن ارتباط عاطفی برقرار کرده باشد. به عنوان مثال طرح کارتون های تلویزیونی یا سینمایی که قبلاً کودک با آنها آشنایی داشته از اولویت برخوردار است.( ذکر این نکته ضروری است که کودکان دوست دارند یک کارتون را چندین بار، و حتی ده ها بار ببینند، یادمان باشد که این یک اتفاق طبیعی در فرآیند رشد کودک است. )

 

3- هرچه سن کودک کمتر باشد باید قطعات پازل بزرگتر باشد. برای کودکان کوچکتر از سه سال به هیچ وجه پازل های با قطعات ریز تهیه نکنید. چرا که ممکن است قطعه پازل را در دهان بگذارد و برای او خطرات تنفسی یا بلع به وجود آید. به خاطر داشته باشید درک انتزاعی کودک به تدریج شکل می گیرد، بنابراین از کودک خود توقع نداشته باشید آنچه به نظر شما ساده می رسد و با یک نگاه موقعیت قرارگیری قطعه پازل را درمی یابید، او هم بتواند به همان سرعت راه حل را پیدا کند. برای کودکان زیر 7 سال پازل هایی که بیش از 50 قطعه دارند نخرید.

 

4-  پازل های موجود در بازار به چند دسته تقسیم می شوند:

الف – پازل های کوچک که مخصوص کودکان هستند. این نوع از پازل ها فاقد جعبه بوده و معمولاً در یک بسته بندی پلاستیکی ارائه می شوند. قطعات پازل روی یک قطعه مقوا قرار می گیرند و چندین بار می توان آن ها را چید و مجدداً ترتیب آن را به هم زد. این نوع پازل ها دارای قیمت کمی هستند و به همان نسبت هم فقط برای افزایش درک انتزاعی و حافظه ی کودک مفید هستند و فاقد ارزش هنری و زیبایی می باشند.

 

ب- پازل های ایرانی یا چینی با تعداد 200 تا 1000 قطعه. این نوع پازل ها از لحاظ قیمت فوق العاده مناسب هستند اما از نظر کیفیت چاپ عکس و نوع مقوا دارای کیفیت مطلوب نمی باشند. نحوه ی برش این پازل ها به گونه ای است که بسیاری از مواقع کاربر در چینش قطعات به اشتباه می افتد و بر اثر اشتباه ساعت ها وقت وی تلف می گردد. این نوع پازل ها چون مقوای نازکی دارند مدت کوتاهی پس از اینکه در قاب قرار گرفتند موج یا تاب بر می دارند. بنابر این اگر از این نوع پازل ها خریداری کردید توصیه می شود پس از تکمیل، پازل را زیر شیشه میز قرار دهید تا با فشار وزن شیشه که بطور عمودی بر آن وارد می شود تاب بر ندارد. البته نوعی از پازل های چینی با کیفیت بهتر نیز تولید می شود که برای صادرات به اروپا و آمریکا اختصاص دارد و به علت اینکه قیمت بالاتری دارد، بازرگانان اشتیاقی به وارد کردن آن ندارند.

 

ج- پازل های با کیفیت خوب که توسط یونیسف تولید و در برخی فروشگاه های کتاب عرضه می گردد. این پازل ها عمدتاً هزار قطعه ای هستند. قیمت این پازل ها با توجه به کیفیت خوبشان بسیار مناسب است. اشکال پازل های یونیسف در این است که تنوع زیادی از لحاظ طرح ندارند، گستره ی توزیع آن بسیار محدود است و درعین حال برخی از طرح های آن متناسب با ذوق و سلیقه ی ایرانی نیست.

 

د- پازل های با کیفیت خوب اروپایی که عمدتاً توسط شرکت های آلمانی،  ایتالیایی و اسپانیایی تولید و عرضه می گردند. مقوای این پازل ها ضخیم و یکنواخت است. کیفیت چاپ عکس های آن بالا است. نوع برش قطعات استاندارد است و احتمال خطا در چینش قطعات به حداقل می رسد. جعبه ی محکم ، شکیل و قابل استفاده دارد. ( درمورد نحوه استفاده از جعبه توضیح خواهم داد.) این نوع از پازل ها از نظر تعداد قطعه و طرح بسیار متنوع تر هستند. در این نوع پازل ها از 28 قطعه بزرگ برای کودکان تا پازل 33000 قطعه ای پیدا خواهید کرد. از نظر موضوع عکس نیز تنوع قابل توجهی دارند. در سال های اخیر پازل های شبرنگ، طلایی و مخمل هم به تنوع آن افزوده است.

 

و- پازل های سه بعدی. جنس این پازل ها معمولاً پلاستیکی است و کمتر از مقوا در ساخت آن استفاده می شود. غالباً پشت هر قطعه پازل شماره می زنند بنابراین درست کردن آن خیلی راحت است. آنچه امروز بیشتر در بازار ایران موجود است اشکال مختلف از کره زمین است که می توان پس از درست کردن، از آن به عنوان تزیین اتاق استفاده کرد. قیمت این نوع از پازل ها معمولاً گران است.

 

5-  درصورتیکه می خواهید پازل هزار قطعه ای به بالا خریداری کنید، به خاطر داشته باشید که شما برای درست کردن آن وقت زیادی را صرف خواهید کرد و پس از اتمام می خواهید آن را در جایی نصب کنید. بنابراین به زیبایی طرحی که انتخاب می کنید دقت فرمایید. ضمناً برای پازل های با قطعات زیاد توصیه می شود از خرید پازل های ارزان قیمت با کیفیت پایین خودداری کنید.

 

6- قیمت پازل در کشورهای مختلف متفاوت است ( یک مارک و مربوط به یک شرکت ) . تفاوت قیمت به قدرت خرید مردم در کشورهای مختلف برمی گردد. قیمت پازل های مرغوب اروپایی در ایران نسبت به کشورهای اروپایی، عربی و آمریکا بسیار ارزان تر است. بنابراین اگر به کشورهای خارجی رفتید، بار خود را برای خرید پازل سنگین نکنید.

 

7-  اگر می خواهید پازلی را که درست کرده اید به دیوار نصب کنید، باید اندازه، رنگ و طرح آن متناسب با فضایی باشد که انتخاب می کنید. به عنوان مثال نصب یک پازل کوچک بر روی یک دیوار بزرگ، زیبایی ایجاد نمی کند. برای اینکه پازل های کوچک ( کمتر از 1000 قطعه ) زیباتر به نظر برسند بهتر است در هنگام قاب کردن پازل، برای آن یک حاشیه حدود 10 سانتی متر یا کمی بیشتر در نظر بگیرید. رنگ حاشیه بهتر است متناسب با رنگ غالب طرح پازل و رنگ قاب انتخاب شود. درهر صورت حاشیه ی سفید رنگ یا استخوانی بر روی اکثر طرح ها دلنشین می شود.

 

پازل  را چگونه درست کنیم؟

 

1-    درست کردن  پازل برای آرامش فکر، تقویت حافظه، افزایش قدرت خلاقیت ذهنی و نظم پذیری مفید است. هیچگاه وقتی فوق العاده مشوش هستید، کارهای عقب افتاده زیاد دارید یا امور موظفی خانه را انجام نداده اید پازل را پهن نکنید.

 

2-    برای شروع به کار علاوه بر آمادگی ذهنی، لازم است مکان مناسبی را در نظر بگیرید. بهترین مکان برای چیدن پازل روی میز است. از پهن کردن پازل بر روی زمین خودداری کنید،  چرا که زیر پا قرار می گیرد و همچنین دولا شدن طولانی باعث بروز دردهای کمری، گردن و زانوها می شود.

 

3-    توصیه می شود ( اگر در منزل موجود است ) قبل از پهن کردن قطعات پازل یک شیشه با ضخامت پنج یا شش میلی متر که ابعاد آن از طول و عرض پازل بزرگتر باشد روی میز بگذارید و پازل را روی شیشه درست کنید. این کار دارای سه خوبی است. یکی اینکه سطح صاف و قابل تمیز کردن در اختیار شما قرار می دهد. دوم اینکه اگر به میز یا مکانی که پازل را چیده اید احتیاج داشته باشید، می توانید شیشه را به جای دیگر منتقل کنید و سوم اینکه پس از اتمام کار و جهت برگرداندن پازل به آن احتیاج دارید. مراقب باشید که کناره های شیشه نباید تیز باشد، اگر چنین است قبل از شروع کار حتماً دور تا دور شیشه را با چسب نوازی بپوشانید تا دست شما یا دیگران را نبرد.

 

4-    اگر پازل شما از 1000 قطعه بیشتر است، وجود شیشه ضروری است. اگر شیشه به اندازه ی پازل ندارید، با توجه به اینکه نهایتاً می خواهید پازل را  قاب نمایید، از قاب سازی یا شیشه بری شیشه ای با ابعاد یک سانتی تر بزرگتر از ابعاد پازل تهیه کنید و پس از اتمام کار از همان شیشه برای قاب استفاده نمایید. در این صورت ضخامت شیشه باید سه میلی متر یا حداکثر چهار میلی متر باشد.

 

5-    قطعات پازل از نظر شکل متفاوت هستند. بسته به نوع پازل یا کارخانه ی سازنده ی آن، قطعات پازل دارای حداقل سه شکل و حداکثر هشت شکل می باشند. توجه داشته باشید که تمام پازل ها دارای قطعاتی هستند که یک طرف آنها صاف است و دارای هیچ زائده یا فرورفتگی در یک طرف نیست. این قطعات کادر یا دور پازل را تشکیل می دهند. چهار قطعه در هر پازل وجود دارد که دو طرف آن دارای سطح صاف است و این چهار قطعه مخصوص گوشه های پازل می باشند. برای شروع، اولین کار باید این باشد که قطعات پازل را از نظر شکل و تعداد زائده ها و فرورفتگی ها از هم تفکیک نمایید. همانطور که در شکل شماره 1 ملاحظه می کنید قطعات داخلی پازل می توانند شش فرم ظاهری داشته باشند. برخی از پازل ها فقط دارای قطعاتی با حالت سوم هستند ولی بسیاری دیگر، ترکیبی از حالت های مختلف را شامل می شوند. پس در مرحله اول لازم است حالت های مختلف را صرف نظر از رنگ قطعات در ظروف جداگانه تفکیک نمایید.

 

6-    به خاطر داشته باشید اگر حتی یک قطعه از قطعات پازل گم شود، ارزش کار شما از بین می رود و خستگی به تن شما می ماند. اگر در آخر کار قطعه یا قطعاتی کم آمد! به احتمال نزدیک به صد در صد شما خود مقصر هستید، گناه آن را بر گردن کارخانه ی سازنده نیندازید. اگر علی الاصول آدم شلخته، بی پشتکار یا کم حافظه ای هستید، کلاً از درست کردن پازل های با قطعات زیاد منصرف شوید. پازل های بزرگ، قطعات ریزی دارند که نباید در دسترس کودکان قرار گیرد. اگر بر روی کودک خود تسلط ندارید، در خانه حرف اول و آخر را او می زند یا میهمان هایی دارید که ممکن است جهت یادگاری! یکی دو قطعه از پازل های شما را دستکاری کنند، پازل های با قطعات زیاد و وقت گیر تهیه نکنید.

 

7-    پس از آن که قطعات پازل را از نظر شکل تفکیک کردید، لازم است هر شکل را در ظرف های مختلف بچینید. سعی کنید قطعات را در ردیف های موازی و کاملاً منظم بچینید. ( به عکس های شماره دو تا پنج دقت فرمایید. ) به گمان من جعبه های پازل مناسب ترین ظروف با چیدمان قطعات پازل هستند. بنابراین آنها را دور نیندازید تا در نوبت های بعدی بتوانید از آن ها استفاده کنید. اگر تازه کار هستید می توانید از چند سینی، جعبه شیرینی یا مشابه آن استفاده کنید. مهم این است که پس از چیدن قطعات بطور منظم، برای اینکه جای زیادی نگیرد و در عین حال در دسترس شما باشد، بتوانید جعبه ها را بصورت ضربدری روی هم قرار دهید. ( به عکس شماره 6 دقت فرمایید. ) هنگام جابجا کردن جعبه ها مراقب باشید نظم قطعات به هم نخورد، چون کار شما زیاد می شود و وقت بیشتری تلف می گردد.

 

8-    ابتدا دور تا دور پازل ( که دارای قطعات یکطرف صاف هستند )  را بچینید. در این هنگام ابعاد واقعی پازل را درک خواهید کرد. از اینجا به بعد رنگ و طرح قطعات بصورت توامان ارزش پیدا می کنند.

 

9-    پس از اینکه دور پازل را چیدید، مجبور نیستید که الزاماً سایر قطعات را از پایین به بالا یا از بالا به پایین بچینید. در هر پازل یک سری رنگ های متفاوت یا بخش های متفاوت وجود دارند که پیدا کردن آن ها آسان تر است. یادتان باشد هر چه تنوع رنگی طرح بیشتر باشد یا علامت های مشخص بیشتر باشد ( مثلاً ساختمان هایی که لبه مشخص دارند، مرز بین کوه و آسمان کاملاً مشخص است و از این قبیل ) پازل های راحت تری هستند. بنابراین آنچه را که به راحتی و با یک نگاه گذرا می توانید پیدا کرده و به هم بچسبانید، اول انتخاب کنید و آن را در محل تقریبی خودش قرار دهید.

 

10-  شروع پازل معمولاً سخت است. چرا که شما باید به دنبال یک قطعه در میان تعداد بیشتری از قطعات بگردید و زمان بیشتری از شما خواهد گرفت. بنابراین هرچه از یک طیف رنگی کمتر شود، جستجو در میان قطعات باقیمانده راحت تر خواهد شد. اگر می خواهید سرعت کار بیشتر شود از میان تمام جعبه ها قطعات آن طیف رنگی را بردارید و روبروی خود در میز کار بچینید. ( نظم شکل قطعات را در اینجا هم حفظ کنید. )

 

11-  هنگام چیدن متوجه خواهید شد که به عنوان مثال باید دنبال قطعه ای بگردید که دارای دو یا سه برآمدگی مجاور هم باشد. بنابراین در جعبه هایی که دارای قطعات شماره چهار، پنج یا شش ( عکس شماره 1 ) هستند دنبال آن بگردید. یا اگر دو برآمدگی مجاور هم وجود دارد باید در جعبه هایی که دارای قطعات شماره یک ، دو و چهار دنبال آن بگردید و به همین ترتیب اگر سه برآمدگی مجاور هم وجود دارد، باید در جعبه هایی که دارای قطعات یک و دو هستند دنبال آن بگردید و این نکته سرعت شما را به نحو محسوسی افزایش خواهد داد.

 

12-  اگر قطعه ای را پیدا نمی کنید، مهمترین احتمال این است که ذهن شما خسته شده و با وجودی که بار ها به آن قطعه نگاه کرده اید، آن را ندیده اید! احتمال دیگر این است که آن قطعه را در جایی دیگر به اشتباه مصرف کرده اید.

 

13-  یکی از روش هایی که مطمئن شوید آیا دو قطعه حتماً در کنار هم قرار می گیرند این است که از سمت مقوا به درز بین آنها نگاه کنید. در این حالت هیچ فضای خالی نباید بین دو قطعه وجود داشته باشد.

 

14-  اگر می خواهید قسمت بالای پازل را درست کنید، برای تسلط بیشتر پازل را بچرخانید تا قطعات و محلی که روی آن کار می کنید به شما نزدیک باشد. در پازل های بزرگ شکل کلی پازل کمک زیادی در حل آن نمی کند، مهم این است که نکاتی که در بالا ذکر شد را خوب رعایت کنید.

 

15-  همیشه چیدن قطعاتی که از نظر ترکیب رنگی شلوغ هستند و قطعات تیره سخت تر هستند. نور مصنوعی ( رنگ زرد یا لامپ فلوئورسنت ) ترکیب رنگ ها را کمی تغییر می دهد. انعکاس مستقیم نور لامپ روی قطعات یا شیشه هم از میزان بهره وری شما می کاهد.

 

16-   شکل زائده ها و فرورفتگی ها در چیدن پازل بسیار کمک کننده است.

 

17-  اگر می خواهید پازلی را که پهن کرده اید به نتیجه برسد با خود قرار بگذارید که هر روز باید چند قطعه از پازل را حل کنید. تعداد قطعات بستگی به توان ذهنی و وقتی که برای آن می گذارید دارد. ( به عنوان مثال برای یک پازل هزار قطعه ای حداقل روزی پنجاه قطعه را درنظر بگیرید) مهم نیست که با خود چه قراری می گذارید، مهم این است به قراری که با خود بسته اید پایبند باشید. این نکته را به کودکان خود نیز بیاموزید.

 

18-  هرچقدر تعداد قطعات پازل بیشتر باشد، وقتی که برای حل آن لازم است تابع تصاعد حسابی نمی باشد بلکه تابع تصاعد هندسی است. به عنوان مثال اگر یک پازل هزار قطعه ای را در 24 ساعت کار حل کردید، توقع نداشته باشید یک پازل دو هزار قطعه ای در 48 ساعت کار حل شود بلکه زمانی به مراتب بیشتر صرف حل آن خواهد شد.

 

19-  آخرین قطعه پازل یا چند تای آخر را خودتان نگذارید. این را به همسرتان، فرزندتان یا سایر عزیزانتان محول کنید. با این کار آن ها هم در شادی پایان موفقیت آمیز کاری که شما آغاز کرده اید، سهیم می شوند.

 

وقتی درست کردن پازل تمام شد چکار کنیم؟

 

1-    پازل تمام شده به شدت آسیب پذیر است و با کوچکترین بی احتیاطی به هم می ریزد. بنابراین لازم است به شکلی قطعات آن به هم پیوسته گردند. برای اینکار شرکت های تولید کننده پازل صفحه هایی درست کرده اند که می توان پازل را روی آن درست کرد و سپس برگرداند. این صفحات ابعاد کوچکی دارند و برای پازل های بزرگ مناسب نمی باشند. از طرف دیگر چسب هایی برای خرید ارائه می کنند که لازم است طبق دستورالعملی که دارد روی تمام سطح پازل بمالید تاپیوستگی قطعات بطور نسبی حفظ شود. شما می توانید از این روش ها استفاده نکنید. یک شیشه با اندازه شیشه ی اول را روی پازل بگذارید. هر دو شیشه را محکم به هم فشار داده و پازل را که بین دو شیشه قرار دارد برگردانید. سپس با چسب نواری پهن تمام پشت پازل را چسب نواری بزنید. سپس با وسیله ای محکم روی چسب ها بکشید تا چسب کاملاً به مقوای پشت پازل بچسبد. اگر جنس چسب نواری که استفاده می کنید و نحوه چسباندنتان خوب باشد، قطعات پازل تا سال ها  از هم جدا نخواهند شد.

 

2-    شما می توانید پازلی را که درست کردیده اید با چند سوزن ته گرد یا پونز به دیوار نصب کنید اما این روش را توصیه نمی کنم. توصیه می شود قابی که رنگ و طرح آن متناسب با طرح پازل باشد انتخاب نمایید. همانطور که در بالاتر نیز ذکر شد هر نقاشی یا پازلی در قاب با حاشیه زیباتر جلوه خواهد کرد. اگر قاب سازی هنرمندی در محل زندگیتان هست، می توانید از او بخواهید کناره های حاشیه را پاسپارتو کند.

 

3-    پازل وقتی قاب می شود سنگین است. برای نصب آن به دیوار بهتر است دو میخ به دو ستون عمودی قاب بزنید، به میخ ها یک سیم وصل کرده و سیم را با یک میخ یا اگر خیلی سنگین است با دو میخ به دیوار آویزان نمایید. بعضی از قابسازها به بخش فوقانی ( ستون افقی بالا) قاب بست می زنند. این کار باعث می شود به تدریج بخش فوقانی قاب تاب برمی دارد.

 

کلام آخر اینکه پازل یک سرگرمی فکری و ذوقی است که نهایتاً می تواند به منزل یا محل کار شما زیبایی ببخشد، برای شما آرامش به ارمغان آورد و بعد از اینکه کار به اتمام رسید، از موفقیت هر چند کوچک خود در زندگی شادمان گردید. چرا که شما چیزی را ساخته اید که از خودتان به یادگار می ماند. در یک کلام: پازل تمرینی است برای حافظه، اراده و نظم پذیری. اگر هیچکدام از این ها برایتان مهم نیست، بهتر است سراغ پازل نروید.

 

نویسنده: دکتر مسعود شهیدی

shahidi@iran-iraniha.com

تاریخ ثبت مقاله: تیر ماه 1391

***

هرگونه کپی برداری به منظور تجاری ممنوع است. کپی برداری در سایر موارد صرفاً با اجازه ی مدیر سایت مجاز می باشد.

 
پاسخ معمای منسوب به اینشتین یا معمای گوره خر که در همین وب سایت با عنوان " معمایی که فقط دو درصد آدمها می توانند حل کنند" مطرح شده است :

 

سوئد

آلمان

انگلیس

دانمارک

نروژ

سفید

سبز

قرمز

آبی

زرد

وینستون

کاپیتان بلک

پال مال

کنت

دان هیل

دلستر

قهوه

شیر

چای

آب

سگ

ماهی

پرنده

اسب

گربه

 

 

 

Share

سایر مقالات در این گروه
ردیفعنوان مقالهنویسندهگروه
۱
بزن بشکن، چه خیالیهدکتر مسعود شهیدیسرگرمی و طنز
۲
معمایی که فقط دو درصد آدم ها می توانند حل کننددکتر مسعود شهیدیسرگرمی و طنز

نظر بدهید (۷) / تعداد بازدید: ۶۸۶۸
فهرست مقالات
مادر (دل نوشته)
سفرنامه - کانادایی ها
ای قوم به حج رفته - بخش دهم
کلاس ما و کلاس هتل پنج ستاره
سفرنامه - گواهینامه رانندگی در کانادا
ای قوم به حج رفته - بخش نهم
نگاهی به ماجراهای تن تن و میلو
بزن بشکن، چه خیالیه
ای قوم به حج رفته - بخش هشتم
ای قوم به حج رفته - بخش هفتم
ای قوم به حج رفته - بخش ششم
ای قوم به حج رفته - بخش پنجم
ای قوم به حج رفته - بخش چهارم
ای قوم به حج رفته - بخش سوم
ای قوم به حج رفته - بخش دوم
ای قوم به حج رفته - بخش نخست
مقدمه ای بر سفرنامه و سفرنامه نویسی
بررسی و نقد کتاب "استانبول، خاطرات و شهر" اثر اورحان پاموک
آشپزخانه من: طرز تهیه آبگوشت بدون گوشت!
آشنایی با برخی واژه های قدیمی دوران قاجار و پهلوی
آشپزخانه من: طرز تهیه آش کاچی
آشپزخانه من: طرز تهیه شله زرد
بررسی و نقد کتاب "عقاید یک دلقک" اثر هاینریش بل
آشپزخانه من: طرز تهیه کوکوی خرما
آشپزخانه من: طرز تهیه خوراک شامی
بررسی و نقد کتاب "هویت" اثر میلان کوندرا
چگونه از کلیه خود مراقبت کنیم
چگونه از قلب خود مراقبت کنیم
معمایی که فقط دو درصد آدم ها می توانند حل کنند
بررسی و نقد کتاب در غرب خبری نیست
رومن گیرشمن که بود
بررسی و نقد کتاب کافه پیانو
بررسی و نقد کتاب آزادی یا مرگ
همه چیز درباره ی پازل (جورچین)
ماجرای آبراهامویچ شدن بنده!
چرا سریال پرستاران را دوست داریم؟
... و درویش همچنان می چرخید
سی تی آنژیوگرافی قلب
اپیدمیولوژی سرطانی به نام گُلدکوئست
در سوگ صداقت
آیا شما وسواس دارید؟
پزشکان شهرستانی ... چه می کنند ؟ چه می خواهند ؟
خاطراتی از CCU
فانتین
اشک مادر
توکسوپلاسموز و حاملگی
بررسی ارزش تشخیصی آزمایش Thyroid Uptake
آیا پاتولوژی همیشه حرف آخر را می زند؟